76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 1.08.2020

W sobotę, 1 sierpnia 2020 o godz. 9:00, w naszym kościele została odprawiona Msza Święta w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych w czasie walk powstańczych mieszkańców Powiśla i żołnierzy Armii Krajowej Grypy Bojowej “Krybar” (III Zgrupowania “KONRAD”, VIII Zgrupowania “BICZ”, Zgrupowania Elektrownia “CUBRYNA”, Harcerskiej Poczty Polowej “Powiśle”.

W sobotę, 1 sierpnia 2020 o godz. 9:00, w naszym kościele została odprawiona Msza Święta w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych w czasie walk powstańczych mieszkańców Powiśla i żołnierzy Armii Krajowej Grypy Bojowej “Krybar” (III Zgrupowania “KONRAD”, VIII Zgrupowania “BICZ”, Zgrupowania Elektrownia “CUBRYNA”, Harcerskiej Poczty Polowej “Powiśle”).

Kilka zdjęć upamiętniających to wydarzenie zapisanych jest pod linkiem.

Szlak bojowy Zgrupowania KRYBAR:

1 sierpnia o godzinie 17.00 oddziały VIII zgrupowania podjęły nieudany, ze względu na przewagę ogniową Niemców, atak na Pałac Namiestnikowski, hotel Bristol i Uniwersytet. 2 i 3 sierpnia toczono walki w celu opanowania Powiśla od Wybrzeża Kościuszkowskiego wzdłuż ul. Tamka do Oboźnej, Nowego Światu i ul. Foksal. Udało się opanować rejon od Nowego Światu wzdłuż ul. Smolnej. Niepowodzeniem zakończył się też atak III zgrupowania na most Poniatowskiego i kolejowy most średnicowy. Zdziesiątkowane oddziały zgrupowania obsadziły Powiśle od mostu Poniatowskiego wzdłuż Solca i ul. Dobrej w kierunku północnym. Sukcesem zakończył się atak na Elektrownię Warszawską. Miało to duże znaczenie psychologiczne, a także strategiczne – energia elektryczna była dostarczana do 5 września. Po zajęciu Powiśla celem zgrupowania stało się zdobycie silnie ufortyfikowanych budynków Uniwersytetu Warszawskiego. Do przeprowadzenia ataku zbudowano samochód pancerny „Kubuś” i użyto zdobytego na nieprzyjacielu 14 sierpnia transportera opancerzonego Sd.Kfz.251/3 Ausf. D, który najpierw otrzymał nazwę „Jaś”, a później „Szary Wilk”. Ataki podejmowane 23 sierpnia i 2 września zakończyły się niepowodzeniem.Od 3 do 6 września Niemcy przeprowadzali zmasowane ataki w rejonie Powiśla, w wyniku których oddziały zgrupowania zmuszone były wycofywać się ulicą Foksal na drugą stronę Nowego Światu. Od 6 września podjęto obronę na odcinku Nowy Świat, Warecka, Poczta Główna. Pozycje te zajmowano do 2 października.