Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, zwana też Mała Teresa, Mały Kwiatek; właśc. Thérese Martin (ur. 2 stycznia 1873 w Alençon, Francja, zm. 30 września 1897 w Lisieux); zakonnica francuska, święta katolicka, patronka misji, doktor Kościoła.

Urodziła się jako dziewiąte dziecko Ludwika i Zelii Martin. W wieku piętnastu lat postanowiła wstąpić do klauzurowego zakonu karmelitanek w Lisieux. Gdy nie zgodzili się na to przełożeni klasztoru, udała się z ojcem na pielgrzymkę do Rzymu, by poprosić o zezwolenie Leona XIII. Ten odpowiedział, że wstąpi za klauzurę jeśli Bóg zechce. Wkrótce przełożeni wydali zgodę i 9 kwietnia 1888 dziewczynka znalazła się w zakonie, przyjmując imię zakonne Teresa od Dzięciątka Jezus, dodając później do niego predykat Najświętszego Oblicza.

Warto dodać, że były tam już dwie jej siostry Maria i Paulina. Po Teresie do karmelu z rodzeństwa Martin wstąpiła jeszcze Celina oraz kuzynka Maria Guérin.

Od początku pobytu w zakonie zaczęła rozwijać ideę „małej drogi do świętości” oraz „dziecięctwa duchowego”. Zmarła na gruźlicę po długich cierpieniach w wieku 24 lat. 29 kwietnia 1923 papież Pius XI ogłosił ją błogosławioną, 17 maja 1925 – świętą, a 14 grudnia 1927 główną patronką misji. 19 października 1997 papież Jan Paweł II nadał jej tytuł Doktora Kościoła powszechnego.

Najczęściej przedstawiana z różami bądź kwiatami. Jej autobiografia, spisana na polecenie matki przełożonej, zatytułowana później Dzieje duszy, należy do klasyki karmelitańskiej. Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus peregrynują po całym świecie. W 2005 roku (od 1 maja do 15 sierpnia) były w Polsce. Na trasie pielgrzymki znalazły się między innymi: sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach, świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, Górzno, Gdańsk, Katowice, Lublin, Malbork, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Wrocław. W naszej parafii relikwie były przez cały dzień 6 sierpnia 2005 r.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. o godz. 18:00 zapraszamy do wspólnej modlitwy ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus.

Do koszyczka na ołtarzu w kaplicy Patronki parafii można składać podziękowania i prośby, które włączymy w modlitwę. W czasie nabożeństwa modlimy się przy wystawionych relikwiach Świętej, a na zakończenie jest możliwość oddania czci relikwiom, poprzez ich ucałowanie.

Pełen tekst modlitwy można pobrać tutaj.