Odnowienie zabytkowej kapliczki Matki Bożej przy ul. Solec 103

Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków bezpłatnie odrestaurowały kapliczkę Matki Bożej przy ul. Solec 103. Kapliczkę po renowacji poświęcił 30 czerwca ks. Mirosław Kreczmański, proboszcz naszej parafii. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 odmówieniem modlitwy Anioł Pański – Módlmy się za osoby, które kapliczkę postawiły i za tych, którzy się nią opiekowali – zachęcał. Jedną z osób, […]

Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków bezpłatnie odrestaurowały kapliczkę Matki Bożej przy ul. Solec 103.

Kapliczkę po renowacji poświęcił 30 czerwca ks. Mirosław Kreczmański, proboszcz naszej parafii. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 odmówieniem modlitwy Anioł Pański – Módlmy się za osoby, które kapliczkę postawiły i za tych, którzy się nią opiekowali – zachęcał.

Jedną z osób, które przez lata się kapliczką zajmowały, a także walczyły o jej zachowanie  przy rozbiórce sąsiedniego budynku kilkanaście lat temu jest Iwona Świderska, lokatorka kamienicy przy ul. Solec 103  – Wprowadziłam się tu w 1948 r.  jako małe dziecko. Na IV piętrze mieszkała pani Halinka, która w ciepłe dni gromadziła nas, dzieci i młodzież, przy kapliczce i razem się modliliśmy. Bardzo chętnie przychodziliśmy. Czasami nawet dwa razy dziennie. Ciepło to wspominam. Dlatego też uważam, że o świątki powinno się dbać, by jak najdłużej zostały zachowane w świadomości kolejnych pokoleń – wspominała na uroczystości.

Renowacji figury podjęły się Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A., których siedziba mieści się na tej samej posesji co kapliczka – To dla nas zaszczyt, że możemy działać na rzecz lokalnej społeczności. Pomogliśmy w ramach utrwalania dobrosąsiedzkich relacji. W pracę włożyliśmy nasze umiejętności i materiały, a przede wszystkim serce – zaznaczył Maciej Radkiewicz, prezes PPKZ. Wyraził też nadzieję, że odnowiona figura Matki Bożej będzie stanowiła miejsce duchowych spotkań.

Mieszkańcy Powiśla spontanicznie dziękowali Polskim Pracowniom Konserwacji Zabytków za profesjonalne i błyskawiczne odnowienie kapliczki.

Matka Boża z kapliczki w podwórku kamienicy przy ul. Solec 103 w prawej ręce trzyma kłosy zbóż, a w lewej – ptaszka. Na głowie ma wysoką koronę. Pod figurą jest Orzeł Biały w koronie, przypominający godło Polski wprowadzone ustawą z 1 sierpnia 1919 r., a wokół niego – wieniec laurowy.

Kamienica przy ul. Solec 103 jest wpisana do rejestru zabytków. Została wybudowana w latach 1913-1914. Szczegóły dotyczące powstania kapliczki, jej fundatora oraz autora nie są znane. Wszelkie informacje, wspomnienia, wycinki prasowe i stare fotografie można zgłaszać  pod numerem tel. 506-299-371.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości – pod linkiem.