Nabożeństwa majowe

Nabożeństwo majowe odprawiamy codziennie po mszy św. wieczornej. Zachęcamy do udziału w tej modlitwie ku czci i za wstawiennictwem NMP. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, powierzając Bogu sprawy Kościoła i świata, módlmy się za cierpiącą ludzkość i błagajmy o zakończenie pandemii. Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża […]

Nabożeństwo majowe odprawiamy codziennie po mszy św. wieczornej. Zachęcamy do udziału w tej modlitwie ku czci i za wstawiennictwem NMP. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, powierzając Bogu sprawy Kościoła i świata, módlmy się za cierpiącą ludzkość i błagajmy o zakończenie pandemii.

Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie  w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne.

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., brzmią w języku polskim kolejno: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Wezwanie „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu (po wezwaniu „Matko łaski Bożej”), znajduje się w nowym miejscu.

Nowe brzmienie Litanii loretańskiej obowiązuje z dniem podjęcia uchwały przez Konferencję Episkopatu Polski, tzn. od 28 sierpnia 2020 r. W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej.

Pełny  tekst Litanii loretańskiej można pobrać pod linkiem.