Boże Ciało 11 czerwca 2020

W czwartek 11.06.2029 obchodziliśmy Świeto Bożego Ciała. Tego dnia w naszym kościele msze św. były odprawiane o godz. 7, 8.30, 10 i 16. Zgodnie z poleceniem Władzy kościelnej ...

W czwartek 11.06.2029 obchodziliśmy Świeto Bożego Ciała. Tego dnia w naszym kościele msze św. były odprawiane o godz. 7, 8.30, 10 i 16.

Zgodnie z poleceniem Władzy kościelnej nie było procesji ulicami, natomiast po mszy o g. 16, oddaliśmy cześć Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie podczas procesji wewnątrz kościoła.

Pierwszy ołtarz procesji stanowił ołtarz naszego kościoła. Drugi przygotowały siostry urszulanki, trzeci Różaniec Rodziców, a  czwarty siostry szarytki. Kwiaty ułożyła Wiola Januszewska. W procesji uczestniczyła trójka dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Świętą. Byli z nimi rodzice i s. Katarzyna, szarytka.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć pod linkiem.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia tego święta w XIII w. było objawienie błogosławionej Juliany, zakonnicy z Cornillon, która podczas nabożeństwa ujrzała krople krwi na hostii i korporale. W związku z tym 11 sierpnia 1264 r. papież Urban IV ustanowił ten dzień jako święto, które miało przybliżyć wiernym różne aspekty obecności Chrystusa w Eucharystii. Święto zatwierdził ostatecznie w 1314 r. Klemens V, nadając mu nazwę. W Polsce obchodzi się Boże Ciało od 1320 r.