Adwent i roraty 2019

W niedzielę 1 grudnia, rozpoczęliśmy Adwent, czyli czas duchowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Roraty były odprawiane w zwykłe dni tygodnia o g. 6.45 (po mszy zaprosiliśmy dzieci na śniadanie do salki katechetycznej). Adwent jest szczególnym i jednym z najważniejszych okresów w Kościele chrześcijańskim.  Roraty, to msza […]

W niedzielę 1 grudnia, rozpoczęliśmy Adwent, czyli czas duchowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Roraty były odprawiane w zwykłe dni tygodnia o g. 6.45 (po mszy zaprosiliśmy dzieci na śniadanie do salki katechetycznej).

Adwent jest szczególnym i jednym z najważniejszych okresów w Kościele chrześcijańskim.  Roraty, to msza odprawiana w czasie Adwentu, w dni powszednie o wschodzie słońca. Jej nazwa pochodzi od łacińskich słów „Rorate cæli desuper” („Spuśćcie rosę niebiosa”).

Roraty to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką. Jest ona umieszczana w pobliżu ołtarza jedynie w okresie adwentu. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Dzieci przychodzą na msze roratnie z zaświeconymi lampionami.

Cztery świece adwentowe symbolizują cztery tygodnie Adwentu i wskazują na najważniejsze etapy historii zbawienia. Zapalane kolejno w każdą niedzielę wskazują na upływ czasu, skracając czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

Zdjęcia z rorat i śniadań dla dzieci, można obejrzeć tutaj.