Rodzina Rodzinie

W odpowiedzi na apel kard. Kazimierza Nycza włączyliśmy się, jako wspólnota parafialna, w pomoc Syryjczykom w ramach programu „Rodzina rodzinie”.
Caritas Polska przydzieliła nam rodziny,
żyjące w niewyobrażalnej dla nas biedzie.

Pod opieką mamy pięć rodzin z Aleppo.
Pierwsza rodzina to Vian Naim Karanta wraz z żoną i trójką dzieci. Druga rodzina to Artin Tayfour lat 71, żona lat 58, córka lat 25. Cała rodzina potrzebuje opieki medycznej. Trzecia to Said Hariro wraz z żoną Mirian i czwórką małych dzieci. Czwarta to Iskandar Budakian z żoną i trójką kilkunastoletnich dzieci. Wreszcie piata rodzina to wdowa, Hasada Atifawa, lat 41, której mąż zginął na wojnie, mająca pod opieką  czwórkę małych dzieci. Wszystkie te rodziny żyją na skraju nędzy i ubóstwa.

W Aleppo od 2 lat nie ma elektryczności i bieżącej wody, więc wszyscy muszą wykupić tzw. ampery, czyli dostęp do elektryczności. Muszą kupić wodę, żywność, podstawowe leki. Ceny są bardzo wysokie i ciągle wzrastają. Wszystkie rodziny, znajdujące się pod naszą opieką,  pozbawione są dachu nad głową, za wynajęcie czegokolowiek też muszą zapłacić. W bombardowaniach stracili cały dorobek życia.

Rodziny wiedzą, że to konkretne osoby, wspólnoty z Polski, przekazują pieniądze na pomoc i poprawę ich codziennego życia. Sytuacja mieszkańców niestety się nie poprawia, bo pracy praktycznie nie ma. Pod koniec czerwca gościliśmy w Polsce ojca Ibrahima Alsabagh, franciszkanina, proboszcza parafii Św. Franciszka w Aleppo. Dziękował wszystkim darczyńcom i prosił o kontynuację pomocy. Jedynie nasza pomoc zapewnia tym biednym ludziom podstawowe warunki egzystencji w tym całkowicie zniszczonym i sparaliżowanym mieście.