Galeria Faras

Drodzy Parafianie,
Po trzyletniej przerwie w Muzeum Narodowym w Warszawie znów można oglądać średniowieczne malowidła z katedry w FARAS – największy i najcenniejszy w polskich zbiorach zespół zabytków pochodzących z zagranicznych wykopalisk.

Z ponad 120 malowideł, które pół wieku temu w północnym Sudanie odkryli i uratowali polscy archeolodzy z prof. Kazimierzem Michałowskim na czele, Muzeum Narodowe otrzymało 67. Dzięki temu ma jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej kolekcję chrześcijańskiej sztuki nubijskiej.
W 1958 roku UNESCO wystosowało apel do instytucji archeologicznych na całym świecie o ratowanie zabytków Nubii. Egipcjanie postanowili zbudować tamę na Nilu w pobliżu Asuanu. Wkrótce pod wodą sztucznego Jeziora Nasera miało się znaleźć tysiące kilometrów kwadratowych południowego Egiptu i północnego Sudanu na długości ponad 550 kilometrów. Na czele naszych archelologów stał prof. Kazimierz Michałowski, uczony cieszący się międzynarodowym uznaniem. Wiadomość o znalezisku w FARAS obiegła świat. Obecnie w Muzeum możemy oglądać ten uratowany, bezenny skarb. Zachęcamy do odwiedzenia Galerii.